ورزش دارت چیست ؟ [ معرفی کامل بازی دارت و قوانین بازی آن]

دارت کده

 

ورزش دارت ورزش ساده ای است ولی این کافی نیست که فقط وسط تخته دارت را هدف قرار دهیم و پرتاب کنیم، بلکه تخته دارت ۶۲ قسمت برای امتیاز دارد که هر کدام به نوبه خود از حساسیت بالایی برخوردار است. این ورزش را پیر تا جوان ، چه پسر په دختر وحتی معلولین و جانبازان ویا ناشنوایان می توانند به عنوان یک حرفه، یک ورزش ویا حتی یک تفریح سالم با خیالی آسوده وبرای رفع استرس انجام دهند.

تاریخچه این ورزش

به نقل از ویکی پدیا : تاریخ نویسان تخمین می‌زنند که احتمالاً نخستین بار این ورزش که در زمان خود نوعی تفریح هم محسوب می‌شد، در سده‌های میانه در انگلیس آغاز شده‌است، چرا که شواهد و اسناد دقیقی از آن در دسترس نیست و به‌طور تقریبی به سرنخ‌هایی رسیده‌اند که نشان می‌دهد عده‌ای این ورزش را به دانش آموزان دوره متوسطه آموزش می‌دادند که بتوانند با قوی‌تر ساختن عضله‌های بازو و ساعد خود نشانه‌گیری دقیق‌تری داشته باشند که بعدها حتی در جنگ‌ها برای پرتاب کمان و نیزه نیز بسیار مفید بود.

اما حقیقت این است که در دوره‌های جنگ در قرن ۱۸، بطری‌های خالی مشروبات الکلی و نشانه‌گیری برای انداختن چوب کبریت از فاصله دور به داخل این بطری‌ها یکی از جالب‌ترین و سرگرم‌کننده‌ترین تفریحات این سربازها بود که بعدها این فکر به ذهنشان خطور کرد که می‌توانند به شکل بهتر و سرگرم‌کننده‌تری تفریح کنند و حتی از این بازی پول دربیاورند که پس از مدتی بطری‌ها تبدیل به یک تخته مسطح شد و با تکه چوب‌های تراشیده شده به قطعات کوچک و نوک تیز بدل گشتند.

صفحه چوبی و مسطح که «بورد» نامیده می‌شود از تعدادی حلقه‌های رنگین که به فاصله‌هایی معین نقاشی شده تشکیل می‌گردد که هر پرتاب در داخل یکی از حلقه‌های رنگین امتیاز مخصوص به خود را دارد. از آنجایی که قرن‌ها پیش هر وسیله سرگرمی و وقت گذرانی از دید قشر مرفه و سطح بالای جوامع دور نمی‌ماند، دارت و پرتاب دارت نیز به سرعت مورد توجه شاهزادگان و ثروتمندان اروپایی قرار گرفت و در مدت زمان کوتاهی تا حدی در میان آن‌ها شایع شد که گاهی ساعت‌ها در شبانه روز را به انجام این بازی اختصاص می‌دادند و بر سر پرتاب دارت با هم شرط‌بندی هم می‌کردند.

در این میان هنری هشتم یکی از آن دسته شاهانی بود که لذت زیادی از این بازی می‌برد و حتی به یکی از نجارهای معروف و به نام زمان خود دستور داد تا یک ست کامل از بورد دارت و نیزه‌های کوچک چوبی را با آرم سلطنتی بسازد تا به معشوقه زیبای خود (آنه بولین) هدیه کند. وی همچنین در میان شاهزادگان خوشگذران انگلیسی مسابقاتی را با جوایزی در خور توجه ترتیب داد.

از قرن ۱۵ تا قرن ۱۹ از تیرکمان به دارت

در جنگ باری انگلیس (۱۴۵۵ تا ۱۴۸۵) تفریح سربازان این بود که با تیروکمان هدفی را نشانه رفته وتوانایی خود را محک می زدند.

قبل از جنگ بارا، جنگ معروف صدساله انگلیس که به خاطر آن ملت انگلیس بسیار خوی جنگجویی داشتند و تیراندازی با تیروکمان یکی از معروف ترین تفریحات آنها در مواقع بیکاری بود. بالاخره زمان Morning date فرا رسید و آرامش در انگلیس بتدریج حاکم شد. تیرها را کوتاه کرده وبدون استفاده از کمان و فقط با استفاده از دست، هدف گیری کرده و پرتاب می کردند. این طور که گفته می شود اول فقط مشک های آب را هدف قرار داده بودند ولی بعدها تکه ای پوست را به درخت چسباندند وروی آن زدند ودر سال ۱۸۶۹ شخصی بنام بریان کامرین آن هدف را امتیاز بندی کرد وچیزی شبیه به دارت امروزی شد.

بازی دارت فضای زیادی اشغال نمی کند

بیشتر ورزشها علاوه بر فضای زیاد نیز به امکانات گران و یا در ورزشهای دسته جمعی نیاز به جمع آوری نفرات است ولی تمرین دارت را می توان در فضای بسیار کم و سه عدد دارت و یک تخته دارت و با حداقل یک نفر یا حداکثر نفرات انجام داد.

فضای در نظر گرفته شده برای دارت فضایی بسیار جزئی است.

فاصله طولی تخته دارت از زمین ۱۷۳ سانتیمتر وفاصله برای پرتاب ۲۳۷ سانتیمتر می باشد به عبارت دیگر بعد از نصب تخته دارت فاصله متر از مرکز تخته دارت تا محل استقرار باید ۲۹۳ سانتیمتر باشد.

دارت از چهار قسمت تشکیل شده:

Flight -۱

 

Shaft -۲

 

Barrel -۳

 

Tip or point -۴

نوک، بارل، شافت، و فلایت هرکدام انواع گوناگون ومختلف دارند وهر کس می تواند دارتی را که مورد علاقه اش است و با آن راحت تر است تهیه و استفاده کند.

امتیازات قواعد آن

تخته دارت به صورتی طراحی شده است که دایره آن را به صورت قسمت های مثلثی که به وسیله میله فلزی از هم جدا شده است در آمده. البته اگر به شکل توجه کنید خواهید دید که که میله فلزی علاوه بر درست کردن این مثلث ها تخته دارت را به چهار قسمت مجزا تفکیک کرده، اگر دارت شما در بین دو میله اول خورده باشد عدد شما در ۲ ضرب میشود (Double Ring) و اگر در بین دو میله دوم خورده باشد عدد شما در ۳ ضرب خواهد شد (Triple Ring) و اگر در بین میله سوم باشد که معمولا به رنگ روشن است بخورد امتیاز شما ۲۵ واگر در بین میله آخر به عبارتی مرکز قرار گیرد نمره شما ۵۰ خواهد بود و اگر دارت شما داخل این میله ها نباشد عددی که روی آن است به تنهایی در نظر گرفته می شود، چنانچه پرتاب شما خارج از محیط مشخص شده باشد امتیازی برای شما در نظر گرفته نخواهد شد.

حال هر مثلث عدد خود رادارد، و با پرتاب سه دارت در مجموع اعداد محاسبه می گردد، لازم به ذکر است هر سه پرتاب شما را یک راند گویند.

و در آخر شخصی برنده است که به امتیاز در نظر گرفته شده زودتر از دیگران دست پیدا کند.

ورزش دارت

قواعد مشترک در تمام بازی های دارت چیست؟

دارت بازی های مختلفی دارد که هرکدام جذابیت خاصی بر خوردار است.

۱- هر بازیکن در یک نوبت گردشی با انداختن سه دارت در هر نوبت (راند) بازی می کند.

۲- هر بازیکن یک دارت را در شروع بازی برای مشخص شدن نفر آغاز کننده بازی پرتاب می کند.

۳- امتیازات بدست آمده بر مبنای امتیازی است که برای هر ناحیه در نظر گرفته شده است، نه بر مبنای رنگ آن.

۴- در صورت افتادن دارت از تخته دارت (اگرچه به نمره خورده باشد) امتیازی برای آن پرتاب در نظر گرفته نمی شود.

محبوب ترین بازی های دارت چیست؟

محبوب ترین بازی های دارت چیست؟

۳۰۱ : هر بازی کن باید بازی خود را با گرفتن یک امتیاز Double شروع کند.

امتیازات هر بازیکن با کسر شدن امتیاز بدست آمده از یک نوبت بازی، از ۳۰۱ امتیاز محسوب می شود.

هنگامی یک بازیکن برنده بازی است که امتیازش در طول بازی دقیقا به صفر برسد ونیز آخرین امتیازش را به صورت Double کسب کرده باشد.

۵۰۱ : همانند ۳۰۱ بازی می شود فقط با این تفاوت که بازیکن لازم نیست بازی خود را با گرفتن امتیاز Double آغاز کند.

برای بازی های تیمی ممکن است عدد شروع از ۶۰۱ یا حتی بیشتر بسته به تعداد بازیکن شروع شود.

CRICKET : تنها اعدادی که در این نوع بازی محسوب می شوند: ۲۰،۱۹،۱۸،۱۷،۱۶،۱۵ والبته Bull است. هدف این است که بتوانیم هرکدام از این امتیازات را سه بار کسب کنیم و اصطلاحا آنها را ببندیم بعد از اینکه عددی بسته شد، در صورتی که حریف هنوز آن عدد را نبسته باشد میتوان از آن امتیاز کسب کرد.

Double و Triple به ترتیب همان دو سه برابر امتیاز خود را دارند.

آموزش نحوه پرتاب دارت :

به ۳ روش می‌توان پشت خط مشخص شده برای پرتاب دارت ایستاد. این روش ها مانند روش های ایستادن برای هدف گیری در تیراندازی هستند. قانون مشخصی برای نحوه ایستادن پشت خط وجود ندارد و هر کس می‌تواند به صورتی که راحت تر است پشت خط بایستد اما بهترین روش ایستادن که در آن احتمال گرفتن امتیازات بیشتر، بالاتر است، روش ایستادن ۴۵ درجه است. در این حالت باید همان پایی که دست پرتاب کننده در سمت آن قرار دارد، جلو قرار گیرد و تمام وزن ورزشکار بر روی آن بیفتد. پای دیگر نیز روی پنجه قرار میگیرد و تعادل بازیکن را حفظ میکند. در نظر داشته باشید که امتداد وسط تخته دارت بهترین مکان برای قرار گیری دست پرتاب کننده است.

نحوه گرفتن تیر بازی دارت نیز به این صورت است که باید بَرِل آن با ۳ انگشت شست، اشاره و میانی گرفته شود. در پرتاب نیز باید ابتدا هدف گیری انجام شود، سپس دست با یک قوس دارت را پرتاب کند و کشیدن دست هم به سمت تخته تا زمان رهایی کامل دارت ادامه یابد. پرتاب باید از آرنج و مچ انجام شود و نباید برای پرتاب از کتف کمک گرفت چون دقت پرتاب را کاهش می‌دهد.

نکات مهم و ضروری  هنگام خرید تخته دارت چیست؟

۱-جنس تخته:

نکات خرید دارت

۲-جنس دارت:

بهترین جنس دارت برای خرید

۳- نوع محصول:

بهترین نوع محصول DART برای خریداری

۴- یک طرفه یا دو طرفه:

خرید دارت یک طرفه یا دو طرفه

۵- قیمت تخته دارت:

C:\Users\IHC\Desktop\0 دارت کده\خرید دارت\قیمت تخته دارت برای خرید.jpg

لیست بهترین مدل تخته دارت های بازار ایران را پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید 😊

ویدیو آموزش دارت :

 

سوالات متداول در زمینه  دارت

برای انجام بازی دارت به چند نفر نیاز است؟

دارت می تواند به صورت گروهی با تعداد افراد دلخواه و انفرادی انجام شود.

تیر دارت از چند قسمت تشکیل می شود؟

تیرهای دارت از چهار قسمت پوینت، برل، شفت و فلایت تشکیل شده است.

بیشترین امتیاز بازی دارت مربوط به کدام قسمت تخته است؟

بیشترین امتیاز را در این بازی خانه های تریپل ۲۰ با امتیاز ۶۰ دارد.

فاصله استاندارد خط پرتاب در بازی دارت چند سانتی متر است؟

خط پرتاپ باید، حداقل فاصله ۲۳۷ سانتی متر با تخته داشته باشد. در واقع نحوه قراردادن تخته دارت بر روی دیوار باید به صورتی باشد ک دقیقا در مرکز دید یک انسان ۱۸۲ سانتی متری قرار بگیرد.

3 thoughts on “ورزش دارت چیست ؟ [ معرفی کامل بازی دارت و قوانین بازی آن]

 1. علی :

  مهم ترین مسئله در این ورزش٬ پرتاب دقیق است و هرچه بیشتر بازی کنید، بهتر می توانید دارت خود را به منطقه مورد نظر خود بریزید. این نشانه ای از هماهنگی دست و چشم شما است که برای سایر جنبه های زندگی، از اهمیت حیاتی برخوردار است.

 2. بازی Count Up :

  بازی Count Up

  این بازی تمرینی است که قدرت محاسبه را بالا می برد و اولین بازی است برای پیشرفت مهارت بازی دارت. دراین بازی یک عدد پایه (۲۰۰- ۳۰۰- ۴۰۰ -…) تعیین می شود.

  این بازی از صفر شروع می شود و پس از هر پرتاب امتیازها جمع می شود. بازیکنی برنده است که زودتر به امتیاز عدد پایه برسد یا آن را رد کند. (یعنی بیشتر از عدد پایه کسب کند).

 3. بازی Zero- One :

  بازی Zero- One

  بازی ۰۱ یک بازی کلاسیک و عمومی دارت است که در تمام دنیا اجرا می شود. در این بازی بازیکن دارت به دقت و تمرکز حواس به ویژه در دور آخر نیاز دارد. در این بازی ها عموما اعداد پایه از ۳۰۱، ۴۰۱،… تا ۱۵۰۱ تعیین می شود.

  در این بازی ها بازی باید با یک پرتاب دبل شروع شود. (به پست تجهیزات دارت مراجعه کنید) یعنی تا زمانی که پرتاب بازیکن به خانه دبل اصابت نکرده است بازی او شروع نمی شود و هیچ امتیازی به پرتابهای او داده نمی شود.

  همچنین آخرین پرتاب در هر لگ نیز باید به یک خانه دبل یا تریپل ختم شود. همچنین امتیاز نهایی باید دقیقاً خود عدد پایه باشد، نه یکی بیشتر و نه کمتر!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *